ZADBAJ O SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
Chcesz produkować własną energię elektryczną lub po prostu płacić mniej za prąd?
Wykonujemy instalacje fotowoltaiczne w obiektach mieszkalnych i komercyjnych, zarówno na dachach, jak i na konstrukcjach gruntowych.
W ofercie posiadamy szeroką gamę modułów fotowoltaicznych czołowych producentów.
Nasze doświadczenie pozwala na dobór najbardziej optymalnego rozwiązania do potrzeb Klienta.
  • Szybka wycena

  • MASZ PYTANIA?
    lub interesują Cię inne opcje
    Zadzwoń: +48 605 831 670
    Oferta wykonana na podstawie 'szybkiej wyceny' jest orientacyjna. Zawsze wykonujemy bezpłatny, indywidualny projekt instalacji który jest podstawą do wykonania dokładnej wyceny.

Jak to działa?

  • Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne odkryte w 1839 przez A.C. Becquerel.
    Obecnie wykorzystywane są w tym celu półprzewodniki takie krzem, german, selen. Elektrony w półprzewodniku przemieszczają się pod wpływem fotonów światła wytwarzając różnicę potencjałów czyli prąd elektryczny. Pojedyncze ogniwo ma napięcie 0,5V, a poprzez łączenie ich szeregowo w moduły można uzyskać wyższe napięcia. Napięcie modułu to ok 40-50V. Ogniwa wytwarzają prąd elektryczny nieprzemienny zmieniający parametry w zależności od natężenia światła który następnie za pomocą przewodów solarnych przesyłany jest do falownika. Falownik przetwarza go na prąd zmienny zsynchronizowany z siecią energetyczną. Falownik monitoruje także pracę instalacji oraz dba o jej optymalne działanie, posiada także szereg zabezpieczeń. Obecnie każdy falownik posiada zdalny dostęp i można monitorować pracę instalacji za pomocą aplikacji na smartphonie. Sama instalacja jest bezobsługowa.
  • Wyprodukowana energia zużywana jest na bieżące potrzeby budynku, a nadwyżka oddawana do sieci. Instalacja dobrana do zapotrzebowania budynku, w trzech porach roku produkuje nadwyżkę energii. Licznik dwukierunkowy operatora zlicza energię oddaną oraz pobraną z sieci i jest podstawą do rozliczeń z zakładem energetycznym.
  • Jak wygląda system rozliczania nadwyżek energii?

    Obecnie istnieją 2 sposoby rozliczania się z zakładem energetycznym. Na zasadach opustów (Net-metering) dla instalacji wykonanych do 1 kwietnia 2022 roku oraz system Net-billingu dla instalacji wykonanych po tej dacie.

    Net-billing polega na sprzedaży nadwyżek energii po średniomiesięcznej cenie rynkowej z RDN (Rynek Dnia Następnego), a za energię pobraną z sieci płacimy tak jak inni odbiorcy wraz z opłatami dystrybucyjnymi. W tym systemie trudno jest oszacować okres zwrotu z inwestycji ze względu na zmienność cen, jednak zakłada się, że ten okres przy dzisiejszych warunkach rynkowych wynosi ok 10,5 roku. Okres ten można skrócić poprzez dotacje z programu Mój Prąd, Ulgi Termomodernizacyjnej oraz zwiększenie autokonsumpcji - czyli zwiększenia zużycia energii na miejscu, minimalizując eksport do sieci.
  • Net-metering czyli system opustów polega na rozliczaniu nadwyżek energii na zasadzie barteru czyli prąd za prąd. Przekazaną energię możemy z powrotem pobrać z sieci w 80% lub 70% dla instalacji większych niż 10 kWp. Na odbiór nadwyżek naszej energii mamy rok, po tym czasie przepada na rzecz operatora. Sieć energetyczna działa w tym przypadku jak akumulator za co operator pobiera "opłatę" w postaci 20% lub 30%. System opustów dla jego posiadaczy jest gwarantowany na 15 lat, są to prawa nabyte tzn., że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie zmienia zasad rozliczania. Szacunkowy okres zwrotu inwestycji określa się na 7-8 lat który można skrócić do 5,5 roku poprzez uzyskanie dofinansowań.
  • Czy fotowoltaika się opłaca?

    Obojętnie w jakim systemie rozliczeń fotowoltaika produkuje darmowy, zeroemisyjny prąd.
    Posiadacz instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła zawsze będzie w lepszej sytuacji niż posiadacz kotła węglowego, peletowego czy gazowego.
    Możemy zwiększyć poziom autokonsumpcji poprzez inteligentne zarządzanie energią z wykorzystaniem pompy ciepła, zbiornika akumulacyjnego, grzałek czy akumulatorowych magazynów energii.
  • Dzięki programom wsparcia takim jak Mój Prąd, Moje Ciepło, Czyste Powietrze i Uldze Termomodernizacyjnej można znacznie obniżyć koszt instalacji, a tym samym przyśpieszyć okres zwrotu z inwestycji.
    Jeśli nie posiadamy środków na taką inwestycję można skorzystać z preferencyjnych kredytów. Kredyt ze stałym oprocentowaniem można skalkulować tak aby rata była wysokości obecnego rachunku za prąd.

    Okres bezawaryjnej pracy prawidłowo wykonanej instalacji fotowoltaicznej szacuje się na 30 lat.